Објавено на:

Директорот на Фајзер предвидува кpaј на пандемиjaта оваа пролет

t

Пред само неколку дена, Бил Гејтс сподели некои од неговите (ревидирани) размислувања за пандемијата на КОВИД и траекторијата на омикрон. Неколку недели по предупредувањето дека зголемената заразност на омикрон може да ја зголеми пандемијата, основачот на Мајкрософт ретерираше и истакна дека омикрон може да го забрза крајот на пандемијата оставајќи ја човечката популација со повеќе антитела против вирусот. Како резултат на тоа, САРС-КоВ-2 може побрзо да влезе во својата ендемска фаза, изјави Гејтс.

Овој став, дека крајот на пандемијата може конечно да се приближи по две години страдање, стана сè попопуларен во последно време. З

Значи, дали новата ера на Ковид е навистина неизбежна и што всушност ќе значи тоа за нашите животи?

„Речиси сме таму, сега е почеток на крајот, барем во Обединетото Кралство“, ми вели проф Џулијан Хискокс, Шеф на катедра за инфекции и глобално здравје на Универзитетот во Ливерпул. „Мислам дека животот во 2022 година речиси ќе се врати на оној пред пандемијата“.

Она што се менува е нашиот имунитет. Новиот коронавирус првпат се појави пред две години во Вухан, Кина, а ние бевме ранливи. Тоа беше сосема нов вирус што нашиот имунолошки систем го немаше доживеано претходно и немавме лекови или вакцини за да помогнеме.

Се чини дека и извршниот директор на Pfizer се согласува со овој наратив – и тој го одобрува. Зборувајќи за француските медиуми, извршниот директор на Pfizer, Алберт Бурла истакна дека иако очекува Ковид да продолжи да циркулира уште многу години, тој очекува дека идните бранови нема да предизвикаат видови кои ќе предизвикуваат ограничувања на кои луѓето се навикнаа во последните две години, и дека животот ќе се врати во „нормала“ на пролет.

Бурла изјави за францускиот весник „Фигаро“ во интервју објавено на 16 јануари дека очекува „враќање на нормалниот живот“ во одреден момент во пролетта оваа година. Сепак, тој додаде предупредување дека мистериозната динамика на ширењето на Ковид ги отежнува точните предвидувања.

„Наскоро ќе можеме да продолжиме со нормален живот“, изјави Алберт Бурла за францускиот весник. „Ние сме добро позиционирани да стигнеме таму на пролет благодарение на сите алатки што ни се на располагање: тестови, многу ефикасни вакцини и првите третмани што може да се земаат дома“.

Но, со оглед на неговиот афинитет кон неговите човечки домаќини, веројатно ќе биде „многу тешко да се ослободи од Ковид“, поради што Бурла очекува тој да стане ендемичен, со повремени сезонски пикови, како што е грипот.

Конечно, извршниот директор на Pfizer сподели детали за локалните партнерства за кои рече дека ќе и помогнат на Франција да произведе повеќе од лекот за борба против Ковид на Pfizer, Paxlovid.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американски сенатор испрати писмо до претседателот на…

Американскиот сенатор Марко Рубио испрати писмо до…

(ВИДЕО) ШОКАНТНО: Директор на Фајзер признава дека…

Џордон Тристон Вокер, директор за истражувања и…

Кој ќе биде нов директор на АНБ?

Кој ќе биде нов директор на АНБ?…

Да плачеш или да се смееш: Директор…

Дамир Шкугор, довчерашниот директор во Секторот за…

Го прогласија за умрено: ЕУ бара измена…

Владите на Европската унија го засилија притисокот врз Фајзер и другите…