Објавено на:

Ди Цајт: Победа на Русија ќе значи крај на светот каков што го знаеме

t

Русија не треба да ја добие војната во Украина, велат западните политичари. Но, што ако се случи? Контраофанзивата на Украина не доведе до голем пробив на фронтот, војната стана позиционирана, а помошта од Запад се намалува. На оваа позадина, под наслов „Што ако победи Русија? германскиот „Ди Цајт“ објави анализа на двајца воени експерти. Нивните заклучоци звучат како предупредување за сценарио кое тие самите го сметаат за реално.

Автори на анализата се професорот од Универзитетот на Бундесверот во Минхен Карло Масала и воениот експерт Нико Ланге, специјалист за Источна Европа. Според двајцата аналитичари, за „победа“ се смета ситуација во која Москва трајно ќе добие контрола над веќе окупираните региони на Украина или покрај нив ќе освои нови територии.

Во Украина: одлив на население, радикализација и нуклеарно оружје?

Во случај на таква победа, Украина ризикува да стане „постојано жариште на нестабилност во Источна Европа“, пишуваат Масала и Ланге. Двајцата експерти претпоставуваат дека украинските единици ќе продолжат да се борат – како дел од редовната армија или како партизански групи, а Русија „ќе продолжи со насилството на окупираните територии – чистки, убиства, киднапирања на деца, мачење“. Наспроти ова, се повеќе Украинци ќе ја напуштат земјата, а „високиот степен на милитаризација на општеството“ може да доведе до зајакнување на „екстремистичките и агресивни сили“.

Прогнозата содржи и аспект кој претходно се сметаше за неверојатен – создавање нуклеарно оружје во Украина. Киев негира дека има такви планови. Но, како што пишуваат Масала и Ланге во Die Zeit, во случај на руска победа, „брзиот развој и подготовка за употреба на украинското нуклеарно оружје би станале поверојатни“.

Во Русија: неоимперијализам, уцени и нови војни?

Што се однесува до самата Русија, во случај на победа над Украина, експертите очекуваат зајакнување на рускиот национализам и неоимперијализам, како и манифестации на реваншизам – планови за нови војни и транзиција кон отворена уцена во снабдувањето со енергетски ресурси. Како можни идни цели за руските напади, експертите ги именуваат и Украина, Грузија и Молдавија, како и балтичките републики – односно териториите на НАТО.

Во Европа: екстремизам и руска доминација?

Во ЕУ, а особено во Германија, евентуалната победа на Русија во војната против Украина ќе го отежне наоѓањето поддршка од јавноста за неопходните безбедносни мерки, предвидуваат Масала и Ланге. Тие го објаснуваат тоа со зајакнувањето на левите и десничарските екстремисти кои се залагаат за барање договори со Русија и, во крајна линија, своевидна „послушност“ кон неа. Во оваа насока, двајцата експерти потсетуваат дека некои партии се за излез на нивните земји од ЕУ и НАТО.

Москва, пак, ќе го придружува ваквиот развој на настаните со „интензивно влијание, отворена поддршка, финансирање и дезинформации“. А со оглед на ситуацијата во САД, деновите на НАТО може да бидат „одброени“, бидејќи некои земји може да ја напуштат Алијансата, предупредуваат експертите. Според нив, во оваа ситуација „Русија би доминирала во Европа“.

Глобално: Крај на либералниот светски поредок?

Победата на Русија над Украина би имала „катастрофални последици не само за Европа, туку најверојатно и за остатокот од светот“, според експертите. Масала и Ланге се на мислење дека во моментов се случува дестабилизација на Блискиот и Блискиот Исток, а Кина грубо ги тестира границите на она што е можно во однос на Филипините. Во овој поглед, експертите го споменуваат и Нагорно Карабах.

Тие очекуваат дека една од последиците од победата на Русија над Украина ќе биде тоа што големите земји ќе можат да ги напаѓаат малите, да ги „средат старите територијални сметки“ или да се обидат да воспостават регионална доминација. Во тој случај, кинескиот напад на Тајван би бил „многу веројатен“, велат експертите. И тие сугерираат дека победата на Русија во Украина може да доведе до „крај на либералниот и почеток на авторитарниот светски поредок“.

Во крајна линија: поддршката за Украина мора да се засили

Економските и политичките последици од евентуалната руска победа во Украина ќе чинат многу повеќе од воените ресурси што му се потребни на Киев за да ја победи Русија, заклучуваат двајцата експерти и бараат зголемување на германската помош. Според нив, рускиот претседател Владимир Путин „се стреми да го уништи светот каков што го знаеме“. За да го спаси овој свет, Западот мора „да го одбие нападот заедно со Украина“, која двајцата експерти ја гледаат како идна членка на ЕУ и НАТО.

Написот на Die Zeit завршува со тезата дека поразот на Путин и неговиот неминовен колапс би можеле да го отворат патот за мирна и конструктивна улога на Русија во Европа. Затоа, двајцата експерти сметаат дека поразот на Русија во Украина е во интерес и на самата Русија и нејзиното општество.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…