Објавено на:

ДНР: Украински војници го положија оружјето и преминаа на наша страна

t

Петнаесет украински војници доброволно го положија оружјето и отидоа на страната на ДПР, објави народната милиција на републиката.


„Пет војници од 25-та воздушно-десантна бригада и десет војници од 54-та механизирана бригада доброволно го положија оружјето и отидоа на страната на Доњецката Народна Република“, се вели во пораката на Телеграм.


Претходно во вторникот, генерал-мајор Игор Конашенков изјави дека 265 милитанти, меѓу кои 51 тешко ранет, го положиле оружјето во Азовстал во текот на денот. Сите оние на кои им е потребна медицинска помош се испратени на лекување во болницата Новоазовск во ДПР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…

Зеленски бара 100 милијарди евра за обнова…

„Закрепнувањето на Украина е најголемиот придонес за…

Трас денеска ќе го објави планот за…

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас…

Возбудливата љубовна приказна на Европејците и Украинците…

Се чини дека возбудливата љубовна приказна на…

Ништо од единството: Ситуацијата во Украина ги…

Британски весник: Ситуацијата во Украина го подели…