Објавено на:

Доаѓа зима ама тоа нема да влијае на поддршката на НАТО за Украина

t

Доаѓа зима, но тоа нема да влијае на воената поддршка на НАТО за Украина. Ова го изјави шефот на Воениот комитет на НАТО, Роб Бауер, отворајќи го состанокот на началниците на Генералштабот на НАТО во Естонија.

Неговиот говор го пренесе прес-службата на алијансата.

„Земјите на НАТО ќе ја поддржуваат украинската војска онолку долго колку што е потребно. Доаѓа зима, но нашата поддршка ќе остане непоколеблива“, рече Роб Бауер.

Во исто време, тој недвосмислено изјави дека НАТО само ќе ги заштити своите граѓани: „НАТО има света задача да заштити 1 милијарда луѓе кои живеат на почвата на алијансата. Секогаш планирајте и подготвувајте се за иднината и очекувајте го неочекуваното“.

Состанокот на началниците на Генералштабот на НАТО во Естонија беше посветен на помошта за Украина, проширувањето на военото присуство на НАТО на границите со Русија, вклучително и како дел од спроведувањето на новиот план за конфигурација на борбени сили на ниво на бригада во секоја од нив. од пограничните земји на алијансата, каде што во иднина може да бидат распоредени во поделби. Овој концепт беше одобрен на самитот на шефовите на држави и влади на алијансата во Мадрид во јуни оваа година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Евакуирани 1.300 жители на Ниш, се уништува…

Началникот на Одделението за вонредни состојби на…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…