Доаѓа зима: Америка нема доволно гас за Европа

t

Американските производители на нафта и гас нема да можат да обезбедат спас за енергетски независната Европа следната зима. Во САД во моментов нема услови за дополнително испумпување нафта и гас. Ивеститорите на Волстрит не се заинтересирани за дополнителни инвестиции. Вчера американскиот портал „Oilprice“ од Далас го објави предупредувањето на Вил Ванло, шеф на приватната инвестициска групација „Quantum Energy Partners“ и неговиот колега Бен Дела, шеф на компанијата Kimmeridge Energy.

Ладен туш за очекувањата на Брисел дека претстојната зима ќе ја преброди со рекорден увоз на гас од преку Атлантикот, при што снабдувањето со нафта и гас ќе биде неизвесно, следеа два загрижувачки сигнали од домашниот енергетски пазар во САД.

Од една страна, стратешките резерви на нафта во САД паднаа во средината на септември на најниските количини во последните 30 години (во моментов 434 милиони барели), објави американската Управа за енергетски информации. Од друга страна, Мајк Вирт, претседателот и извршен директор на Шеврон, втората по големина нафтена компанија во САД (по Exxon Mobile), деновиве истакна дека Американците треба да бидат подготвени за значително повисоки цени на природниот гас во наредниот, постуден период. на годината..

„Цените на природниот гас во САД сега се многу високи во споредба со порано, како и во споредба со остатокот од светот. Веќе ги гледаме последиците што (поради енергетската криза) ја снајдоа економијата на Европа, која многу веројатно оди во рецесија. Ситуацијата во САД нема да биде толку лоша како во Европа, но цените на природниот гас ќе бидат значително повисоки“, оцени Вирт.

Инаку, во првата половина на 2022 година, за прв пат во историјата, американските извозници на нафта испорачаа повеќе црно злато во Европа отколку на клиентите во Азија (213,1 милиони барели и 191,1 милиони барели, соодветно). Во исто време, ЕУ стана водечки купувач на американскиот течен природен гас. Имено, напорите на ЕУ за развој на алтернативни извори на увоз на гас со цел да се стави крај на енергетската зависност од Русија придонесоа САД да станат најголем светски извозник на течен природен гас (LNG) во првата половина на 2022 година. 

Така, вкупниот увоз на ЛНГ во ЕУ и Велика Британија се зголеми за 63 отсто во текот на првата половина на 2022 година на просечни 14,8 Bcf/d (трилиони кубни стапки дневно). Во текот на првите пет месеци од 2022 година, 71 отсто од американскиот извоз на ЛНГ, или вкупно 8,2 Bcf/d, биле испорачани во Европа, според водечката светска поморска веб-страница Maritime Examiner.

По тој повод, некои европски увозници на енергетски производи деновиве прават своевиден пресврт кон руските енергетски производи. Имено, холандскиот танкер „Корал енерџи“ вчера пристигна во пристаништето Хамина на југоистокот на Финска со товар руски ЛНГ. Исто така, германските увозници на енергетски производи вчера порачаа сибирски гас – за испорака преку (затворен) „Северен тек 1“, пренесе Ројтерс. Не е јасно зошто купувачите на енергија во Германија официјално го резервираа купувањето на гас од „Северен тек 1“ кога Русија го услови повторното отворање на тој гасовод со укинување на енергетските санкции на ЕУ, наведува британската агенција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Бајден ја продолжи уредбата за вонредна состојба…

Во изјавата објавена на веб-страницата на Белата…

Постојаната претставничка на САД во НАТО ѝ…

Самитот на НАТО во јули во Вашингтон,…

Вучиќ: Ќе ѝ одговорам на Америка!

Српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот вечерта…

Агелер-Гаши: Реформи за земјата да продолжи на…

Претседателот на Собранието, Африм Гаши, денеска оствари…