Објавено на:

Доаѓа лавина поскапувања: Украина го забрани извозот на ‘рж, јачмен, шеќер и месо до крајот на годината

t

Украинската влада го забрани извозот на ‘рж, јачмен, хељда, просо, шеќер, сол и месо до крајот на оваа година, се вели во резолуцијата на владата објавена денеска.

Тоа ќе ја стави безбедноста на храната низ Европа во остар фокус, што ќе доведе до недостиг на жито и цени на оризот на основните производи, вклучително и пауза, јавија британски медиуми.

Русија и Украина заедно се одговорни за околу 30 отсто од светскиот извоз на пченица и јачмен.

Министерот за земјоделство на Ирска, Чарли Меконалог, изјави за РТЕ дека фармерите, многу производители на млечни производи и говедско месо треба да размислат за одгледување жито оваа година. Тој рече дека земјата увезува 60 отсто од житото.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Екстремната десница води на предвремените избори во…

Екстремно десничарскиот Национален митинг (РН) на Марин…

Инспекторатот изврши детален надзор во битолската болница…

Како медицинските услуги биле испорачани, преглед на…

Груевски: Никогаш не мислев дека мораме да…

ЦИПРАС НЕ ИНФОРМИРА ДЕКА АКО З.ЗАЕВ И…

Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕУРО 2024 ќе донесе значителни краткорочни економски…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…