Добра вест за пензионерите: Исплатата на февруарската пензија започнува порано – Погледнете кога ќе бидете исплатени

t

Владата на денешната седница ја усвои информацијата според која февруарските пензии ќе бидат предвреме подготвени за готовинска исплата во четири групи почнувајќи од 24 февруари 2022 година до 01 март 2022 година, а средствата за пензиите преку банкомати и трговска мрежа да бидат достапни од 24 февруари 2022 година.

Готовинската исплата на пензиите ќе се спроведе во четири групи (во 4 денови) во сите отворени филијали и експозитури на банките, согласно следниот распоред:


  • За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 24.02.2022 година (четврток);
  • За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 25.02.2022 година (петок);
  • За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 28.02.2022 година (понеделник); и
  • За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 01.03.2022 година (вторник).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ денеска ќе учествува на седмиот годишен…

Заменик претседателот на Владата ќе биде говорник…

Владата смирува: Македонија не се снабдува со гас…

Портпаролот на Владата, Душко Арсовски, пред малку…

Стратегија на Владата е хиперпродукција на скандали:…

Стратегија на оваа Влада е хиперпродукција на…

Реконструкција во хравтската Влада: Ова се новите…

Хрватскиот Сабор денеска со мнозинство гласови изгласа…

Арсовски: Владата на Ковачевски имаше лоша среќа,…

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски во гостувањето во…