Добри вести: Горивата поевтинуваат од полноќ

t

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новата цена на горивата која ќе важи од полноќ.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 1,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 2,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менува.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 1,127 ден/кг и сега ќе изнесува 51,535 ден/кг.

Од 12.4.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 80,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 82,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 80,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 78,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 51,335 (денари/килограм)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мехмедовиќ: Не постои релевантен доказ дека вакцини…

Не постои релевантен доказ дека вакцини предизвикуваат…

Ниту Македонија ниту Албанија не добија зелено…

Очекувано, неиспорачувањето уставни измени се рефлектира на…

Спасовски: „Безбеден град“ ќе се проширува на…

Системот „Безбеден град“ ќе се надградува, а…

Апсење во Велес, четири лица се обиделе…

Полицијата уапси четири лица кои во возило…

НИТУ ЕДЕН ОД РИВАЛИТЕ НЕ МУ Е…

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп ја задржува…