Објавено на:

Додик: Ако ме убијат, тоа го направиле Американците, со помош на Британците

t

Претседателот на СНСД рече дека е точно оти се противи на Уставниот суд на БиХ, бидејќи тој одамна требало да функционира без странци.

– Замислете, САД ме обвинуваат за учество во корупција на Западен Балкан. Истите тие Американци ми покажуваа криминален октопод, од кој дел беше и Фахрудин Радончиќ, сопственикот на Аваз. А сега зборува за корупција во БиХ. Но, ние ќе останеме фокусирани на одржување на стабилноста на РС. Секоја друга политика значи исчезнување на РС. Ќе ги спроведеме заклучоците на Народното собрание на РС. Разговарав со претседателот Вучиќ, тој потврди дека Србија нема да застане зад никакви санкции. Нема никакво малтретирање од наша страна. Немам врска со АТВ. Никогаш во животот не сум повикал ниту еден новинар од АТВ, РТС или БН да уредува некоја вест. Ова ми личи на ситуацијата кога Хусо ја заведе својата кума. Кога ќе се најдат на љубовен чин, таа вели: Хасо да те бакнам, тој и вели: Што е со тебе, не треба ни ова да го правиме, а камоли да се сакаме. Така е и со Американците, вели Додиќ, пишува Српскаинфо.

Тој вели дека, што се однесува до Американците, останува само да го „убијат“.

– И порачувам на јавноста, ако тоа се случи, тоа го направиле Американците, со помош на Британците – рече Додик.

Тој рече дека министерката за надворешни работи на Германија денеска е „сосема случајно“ во САД.

– Јас ќе продолжам да ја следам мојата политика. Јас сум демократски избран претставник, а тоа што тие го прават е насилство. Како е можно Бајден да се занимава со корупција, а корупциските активности на неговото семејство се познати – рече Додик.

Додик додаде дека сака тие да воведат санкции само за Република Српска, а не за ФБиХ. Тоа би значело дека ја растуриле БиХ.

– Ако одлучат за колективни санкции, во тој момент ќе донесат одлука за независност на Република Српска – додаде Додик.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД: Заканите на Додик за отцепување на…

Американската амбасада во Босна и Херцеговина денеска…

Додик: Германија го спречи кандидатскиот статус на…

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад…

Шолц: Западен Балкан може да му верува…

Германија ќе продолжи да ги поддржува земјите…

Шарл Мишел: На ЕУ и треба Западен…

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел…

Милановиќ за кандидатските статуси: Ако може за…

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ го коментираше…