Објавено на:

Додик: Германија го спречи кандидатскиот статус на БиХ и сега го слушаме Шолц дека можеме да им веруваме

t

Српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик вели дека Германија ја спречила БиХ да добие статус на кандидат за влез во ЕУ, а сега германскиот канцелар Олаф Шолц вели дека БиХ може да и верува на Германија, пренесува РТРС.

„Слушнавме сè во претходните денови. Германија го спречи кандидатскиот статус на БиХ со гласањето против, а сега го слушаме германскиот канцелар Шолц дека БиХ може да и верува на Германија. Боже, сешто!“, напиша Додик на „Твитер“.

Германија, Холандија и Франција беа против кандидатурата на БиХ за членство во Европската унија на Самитот ЕУ-Балкан во Брисел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија можеби ќе ѝ прати на Украина…

Германската влада одобри испорака на 88 тенкови…

Ништо од поддршката: Германија нема да ѝ…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Германската армија е во најлоша состојба досега…

Бугарија кога вака? Шолц потсети на одговорноста…

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската…

Германската МНР: Ние водиме војна против Русија

Шефот на германската дипломатија Аналена Бербок изјави…