Додик: Оставката на Вулин е патриотски чин

t

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска изјави дека Александар Вулин, поднесувајќи оставка од функцијата директор на Безбедносно-информативната агенција на Србија (БИА), „уште еднаш го потврди својот патриотизам и квалитетите на храбар и национално ориентиран политичар. “


Додик изјави дека со тој чин Вулин покажал дека „не попуштил под притисокот на САД“ и дека „на прво место ги става интересите на Србија и на српскиот народ“, додавајќи дека тоа го прават „докажаните патриоти“ јавува РТРС.


„Александар Вулин беше и останува искрен борец, не само за Србија и Република Српска, туку и за создавање на српски свет кој ќе го претставува единството на Србите како народ и заедничкото одлучување за сите најважни национални прашања. што е од големо значење, особено во овие предизвикувачки времиња“, рече Додик.
Тој додаде дека Вулин е „секогаш добредојден во Република Српска“ и изрази уверување дека ќе ја продолжи заедничката борба за зачувување на Србија, Република Српска и интересите на српскиот народ во целина.


Директорот на БИА Вулин претходно денеска објави дека поднесува неотповиклива оставка, наведувајќи дека „САД и ЕУ ја бараат неговата глава како предуслов за да не се воведат санкции кон Србија“.


„Јас не сум причина за уцени и притисок врз Србија и српскиот свет, но нема да дозволам да бидам причина за уцени и притисок врз Србија и српскиот свет“, напиша Вулин, објаснувајќи ја својата одлука да поднесе оставка, Обезбедувањето. објави Агенцијата за информации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Марија, мајката на убиеното дете Александар…

„Нефункционалните институции ми го убија детето. Мојот…

Вулин се сретнал со Шојгу: Рускиот министер…

Доскорешниот директорот на Безбедносно-информативната агенција на Србија,…

САД: Заканите на Додик за отцепување на…

Американската амбасада во Босна и Херцеговина денеска…

Вулин за оставката: Се закануваа со санкции,…

Александар Вулин, донеодамнешниот шеф на српската Безбедносно-информативна…

Лавров: Она што се прави кон Додик…

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров…