Додик планира нова посета на Москва наскоро

t

Претседателот на Република Српска Милорад Додик е еден од најголемите пријатели на Русија кој секогаш е пречекан со радост и гостопримство во Москва, Санкт Петербург и другите руски градови, а датумот на неговата нова посета наскоро ќе биде договорен, изјави рускиот амбасадор во Босна и Херцеговина Игор Калабухов.

Тој рече дека во текот на последните години Додик ја посетил Русија повеќе од 20 пати и оти секоја негова посета била внимателно подготвена за да се постигнат нови договори, како и да се реализираат усогласените договори.

„Засега повторно имаме широк спектар на теми за разговор и наскоро ќе се договориме за датумот на новата посета“, изјави Калабух за Срна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Московската берза го запира тргувањето со американски…

Од 13 јуни Московската берза престанува да…

Тело на новороденче е пронајдено во ѓубре…

Како што изјави за Кликс, Хасан Хасанхоџиќ,…

Француски државјанин приведен во Москва: Осомничен е…

Француски државјанин осомничен за собирање информации за…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Москва го протерува британското воено аташе

Одбранбеното аташе на британската амбасада во Москва…