Објавено на:

Дончиќ со тројки го „разнесе“ Клиперс и донесе брејк за Далас

t

Кошаркарите на Далас маверикс триумфираа против Лос Анџелес клиперс со 96-93 и израмнија на 1-1 во плејоф-серијата, а повторно одличен на паркетот беше Лука Дончиќ.

Дончиќ го заврши мечот со 32 поени, девет асистенции и шест скокови, односно постигна дури пет тројки во кошот на Клиперс.

Тројката на Дончиќ за 90-81 се покажа како клучна во завршницата од дуелот, иако Клиперс успеа да се приближи, но немаше доволно сила за пресврт.

Најдобри во поразениот тим беа Џејмс Харден и Пол Џорџ со по 22 поени, но тоа не беше доволно за екипата од Лос Анџелес.

Плејоф серијата сега се сели во Тексас каде што се очекуваат нови возбудувања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Фајненшл тајмс“: Г7 размислува за заем од…

Сојузниците на Вашингтон од Г7 го разгледуваат…

Шутаров во „Тешки муабети“: Не ми се…

- Во последните две години се донесоа…

Протест на Македонците во Панчево поради притисоците…

Поради губење на просториите и седиштето на…

Добри вести од Словачка: Фицо закрепнува и…

Здравствената состојба на словачкиот премиер Роберт Фицо…

МАЕИ доби донација на книги од автори…

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса…