Објавено на:

Досега три амбасади се евakуираа од Украина

t

Претставник на украинската национална безбедност во понеделникот рече дека бројот на странски дипломати кои ја напуштаат земјата не е премногу голем бидејќи само три амбасади го евакуираат својот персонал, додека 49 други дипломатски претставништва остануваат како што беа.

„Од денеска имаме информации за три амбасади“, рече на прес-конференција Алексеј Данилов, секретар на Советот за национална безбедност и одбрана во коментар за тоа колку амбасади испраќаат дел од персоналот надвор од земјата.


Данилов рече дека евакуации најавија САД, Велика Британија и Австралија.

Украина не гледа голем број на заминувања, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи руската амбасада во САД: Институциите…

Руската амбасада во Соединетите Американски Држави ги…

(Видео) Украина во паника: Русија го употреби…

Русите ги засилија нападите врз Донбас бидејќи по секоја…

Досегашната штета во Украина е проценета на…

Штетата што Украина ја претрпе досега поради…

(Видео) Проклети да се, Украинците се корумпирани,…

„Украинците се корумпирани, проклети. Нè фрлија како…

Украинците го прогласија Хенри Кисинџер за “непријател”

Хенри Кисинџер наполни 99 години, Украина го…