До каде е укинувањето на рестриктивните мерки против Ковид-19 во Македонија? Комисијата за заразни болести уште пред една недела препорача олабавување, Владата се уште “се мисли”

t

Додека во соседството се укинуваат рестриктивните мерки за заштита од вирусот Ковид-19, се уште се чека зеленото светло од Владата за препораката од Комисијата за заразни болести.

Комисијата за заразни болести уште пред една недела препорача укинување на сите рестриктивни мерки за Ковид-19, освен задолжително носење маска во здравствените установи, аптеките, јавниот превоз и во домовите за стари лица.


Според најавите, с еочекува Владата да ја прифати оваа препорака на следниот состанок на Кризниот штаб, иако предлогот се уште не поминал таму. Од Владата за ТВ Сител не можат да потврдат дали тоа ќе помине на утрешната редовна владина седница.

Во земјите од соседството и региоонот се укинати сите рестриктивни мерки и условите за минување на границата, освен во Грција каде што се уште се бараат заштитни маски во затворен простор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЗО: Ковид-19 продолжува да се шири и…

Светската здравствена организација (СЗО) очекува „високо ниво“…

Конечно, после година и пол: Укината кризната…

По повеќе од година и пол дена,…

Важна вест ако патувате во Грција: На…

Стапката на позитивност на грчките острови Миконос…

Лоши вести од Беќаровски: Бројките на новозаразени…

Докторот од Клиниката за токсикологија, Нико Беќаровски…

Лоши вести, короната се враќа: Зголемен број…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…