Објавено на:

Драма во Доњецк: Евакуирани 75000 луѓе поради дојава за бомбашки напади

t

Повеќе од 75.000 луѓе се евакуирани во самопрогласената Народна Република Доњецк поради дојави за поставени бомби, се наведува во соопштението на центарот за односи со јавноста на Министерството за внатрешни работи на ДНР.

„Денеска полицијата доби информација за сет експлозивни направи во 400 згради лоцирани во 16 населени места во Доњецката Народна Република.

Поради опасност од експлозија, неопходна е итна евакуација на над 75.000 луѓе.

Полицијата засега не пронашла предмети кои претставуваат опасност по животот или здравјето на граѓаните. Потрагата продолжува“, се вели во соопштението.

Претходно, официјалната страница на Телеграм на лидерот на Доњецк, Алексеј Кулемзин, објави дека утринава биле добиени информации за експлозивни направи во образовните институции, додека ден претходно експлозивот бил пронајден и деактивиран во киевскиот округ по пријава.

Руското Министерство за надворешни работи претходно соопшти дека Киев во Донбас испратил половина од целокупниот состав на Вооружените сили на Украина. Москва изрази загриженост поради трансферот на воена опрема на НАТО во близина на границите на Русија и зголемувањето на бројот на западни инструктори во Донбас.

Западните земји продолжуваат да обезбедуваат воена поддршка за Украина, вклучително и испорака на оружје што се користи во Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хорор во Загреб: Момче со мачета упаднал…

Непознато момче вооружен со мачета денеска околу…

Доњецк: Соледар е потполно ослободен и под…

Штабот на територијалната одбрана на Доњецката Народна…

Пушилин најави жестока офанзива? По ослободувањето на…

Вршителот на должноста шеф на Доњецката Народна…

Украинската војска “божиќно” го гранатираа Доњецк

Властите во самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР)…

УКРАИНЦИТЕ СО ХИМАРС ГО НАПАДНАА РЕГИОНОТ МАКЕЕВКА…

Вооружените сили на Украина го нападнаа местото…