Драма во метро во Париз: Полицајци се повредени – напаѓачот е мртов

t

Полицијата застрела и уби маж на станицата во Париз Гар ду Норд во понеделникот наутро, откако тој ги нападнал со нож, оставајќи на двајца полицајци на кои им требаше лекување, изјави францускиот министер за транспорт Жан Батист Џебари.

Инцидентот се случил на железничките шини на станицата, при што полицајците отвориле оган повеќе пати за да го спречат поединецот, кој наводно бил вооружен со сечило од 30 сантиметри на кое имало анти-полициски натпис на него, според BFMTV.

Џебари потврдил дека „лицето што ги нападнало починало на лице место“, а на полицајците им била укажана лекарска помош за полесни повреди. Во инцидентот нема повредени од јавноста.

Зборувајќи за RMC Radio, Џебари рече дека властите не веруваат дека инцидентот е поврзан со терор и дека поединецот кој бил застрелан е веќе познат на полицијата.

По 7 часот по локално време (6 часот по Гринич), францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин потврди дека се случил инцидент откако „на полициска патрола и се заканувала поединец вооружен со нож“. Францускиот официјален претставник изјави дека полицијата дејствувала за да отстрани „секаква опасност за себе и за патниците“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРАВО! Мила Рељиќ ќе ја претставува Македонија…

Maкедонската таеквондистка Мила Рељиќ освои златен медал и стана…

Бугарин, Украинец и Германец уапсени за морничавиот…

Бугарин и уште две лица се приведени…

Kовчези со натпис „француски војници од Украина“…

Пет ковчези со натпис „француски војници од…

Улица во Париз ќе го носи името…

Париските власти денеска едногласно ја усвоија идејата…

Нови детали за атентатот на Фицо: Напаѓачот…

Потпретседателот на словачкиот парламент Љубош Блага изјави…