Објавено на:

Драма на јуниорски меч на Австралија Опен: Тенисер колабираше после скоро четири часа одлична игра

t

Јуниорските финалиња на Грен слемовите се обично загревање за сениорите. Во машкото финале, јуниорската публика на Австралија Опен остана во шок пред самиот финиш на натпреварот и беше сведок на одлично финале.

Во исцрпувачки меч кој траеше три часа и 43 минути, младиот Чех Јакоб Меникша колабираше на австралиските жештини по неверојатен поен.

Набргу по тој момент, Меникша уште еднаш падна, а многу брзо на помош му дојде противникот Американецот Бруно Кузухара.

Момците добија голем аплауз од публиката по одличен натпревар.

Американецот ја освои титулата со 2:1 во сетови со 7:6, 6:7, 7:5.

Натпреварот беше исклучително долг и АТП го опиша како јуначка борба со многу долги поени и промени. Вториот сет траеше дури час и 36 минути.

Кузухара е роден 2004 година и е втор играч во светот во јуниорска конкуренција, додека Меншик е една година помлад, а минатиот понеделник беше шести во јуниорската ранг-листа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јапонија, САД и Австралија ќе учествуваат на…

Следниот месец јапонските одбранбени сили за првпат…

Дaна Вајт: Волкановски ја доби почитта од…

Дaна Вајт рече дека нема да му…

Заменик амбасадорот на Австралија во посета на…

Интензивирање на соработката во бизнисот, образованието и…

Австралија ѝ испрати воена помош на Украина

Австралија ги испрати првите четири од 14-те…

Марлс: Сакаме да ги проширеме безбедносните врски…

Австралија сака да ги прошири и продлабочи…