Државниот завод за статистика се извини: Направена е грешка

t

Државниот завод за статистика на својата веб-страница соопшти дека е направена техничка грешка во Пописот при внесувањето на податоците за религиозната припадност на граѓаните.

-Во соопштението Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2021 – прв сет на податоци, објавено на 30 март 2022 година, во Табела 9 – Вкупно резидентно население во Република Македонија според изјаснувањето за религиската припадност, по пол – Попис 2021, направена е техничка грешка со тоа што во редовите „Не е верник (атеист)“ и „Евангелско протестантски христијани“ е направена пермутација на податоците, соопштија од ДЗС.

Од тие причини, како што посочуваат, е направена корекција во табелата, а воедно сите појави под 500 не се прикажани во табелата поради ограничениот простор.

-Се извинуваме за направената грешка, соопштија од Државниот Завод за Статистика.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арсовска се сретна со чешкиот амбасадор во…

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска…

Збогум на рускиот гас во Македонија

ЛНГ терминалот во Александрополис ќе им помогне…

МОН прифати три од четирите барања за…

Делегација на Сојузот на средношколци, овластена од…

31-годишен Французин ограбувал станови во Скопје!

31-годишен Французин е уапсен од полициски службеници…

Народот победи! Нетанјаху го одложува спорниот закон…

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху и министерот за…