Дружба и после служба: Заев и Филипче заедно на зимување на француските Алпи

t

Другарството не смее да трпи, а вистински пример за другарување се екс-премиерот Зоран Заев и екс-министерот за здравство, Венко Филипче чија дружба продолжи и по досегашната служба.

Извори на Инфомакс откриваат дека Заев и Филипче во моментов се на француските Алпи.

На зимување во Франција Филипче и Заев се најверојатно од понеделникот каде ќе го дочекаат и крајот на оваа недела.

Претходно македонската јавност ги гледаше премиерот и министерот за здравство како другаруваат возејќи мотори ширум Македонија.

Кога беше најголемата криза во Македонија поради катастрофалниот број на шумски пожари минатото лето, Заев и Филипче заедно беа на одмор во соседна Грција.

Ваквата постапка на премиерот и министерот ја разгневи македонската јавност која бараше одговорност поради отсуството на државниот врв за време на ваква голема криза.

Пред нешто повеќе од еден месец на 22 декември, Зоран Заев поднесе оставка од позицијата претседател на Владата.

Зоран Заев раководеше со државата во два мандати, а за прв пат седна во премиерската фотелја во мај 2017 година.

Од тогаш имаше жесток мандат проследен со промена на името, воведување на двојазичност, пандемија, тешка економска криза и кулминација на неговиот мандат со пожар во тетовската модуларна болница, најголемите шумски пожари во историјата на Македонија и трагедијата со автобусот на БЕСА Транс во Бугарија.

Филипче го превзема министерството за здравство од Арбен Таравари откако Алијанса се повлече од Владата со Заев во 2018-та година, а неговото министерување го заврши со повеќе од 8 илјади починати лица од коронавирус.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како да е проколнат: Се запали автобус…

Повторно затворен автопатот Тракија кај Бургас поради…

Донацијата за Украина нема да влијае на…

Три одлуки за донирање на воена помош…

Македонија не е меѓу нив – Путин:…

Русија високо ги цени своите сојузници и…

Низа свечености по повод 30-годишнината од формирањето…

На свечен настан во касарната „Илинден“ по…

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…