Објавено на:

Дуда ги повика земјите од НАТО да го зголемат производството на муниција

t

Полскиот претседател Анджеј Дуда ги повика другите земји од НАТО да го зголемат производството на муниција за да ги одвратат потенцијалните напади од Русија, јави ДПА.

„Цела Европа треба да ги здружи силите со САД за да произведе повеќе (муниција), особено артилериски гранати. Тоа е неопходно за да се гарантира нашата безбедност, рече Дуда во интервју за литванската телевизија.

Дуда е во Литванија во врска со самитот во Вилнус на земјите од таканаречената иницијатива „Три мориња“. Групата обединува 13 земји-членки на ЕУ распоредени меѓу Балтичкото, Јадранското и Црното Море.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ирскиот министер: Палестинскиот и израелскиот народ…

„Денеска ја изразуваме нашата недвосмислена поддршка за…

Денеска протест на вработените во Македонски Пошти

Вработените на АД Пошта денеска во сите…

Што се случило: Србин исчезна во Грција,…

Иван Штрба (39) од Нови Сад, кој…

Додик: Усвојувањето на резолуцијата за Сребреница ќе…

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави…

Касами нема да ја послуша Владата: Продолжува…

Градоначалникот на Тетово и еден од лидерите…