ДУИ ќе се жали до Управен на одлуката на ДИК да има прегласување

t

Елми Азири од „Европски фронт“ на денешната прес-конференција информира дека до Управниот суд ќе ги обжали донесените одлуки за приговорите што се однесуваат за Петтата и Шестата изборна единица.

– Ве известуваме дека веќе ги алармиравме сите надлежни институции и меѓународниот фактор бидејќи имаме точни информации дека во петокот преку политички притисок им биле дадени партиски инструкции на членовите на Државната изборна комисија од нивното седиште. Нагласуваме дека овие дејствија претставуваат кривични дела и „Европскиот фронт“ ќе ги преземе сите неопходни мерки и ќе ги искористи сите демократски форми за заштита на слободниот глас на граѓаните. Во таа насока, ве известуваме дека веднаш по донесувањето на одлуката истото ќе го обжалиме и до Управниот суд, рече Азири.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Костадиновска Стојчевска: Сè погазија, до пладне мандатарот…

Пратеничката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска во…

Ахмети: Кој ќе го заборави минатото, ризикува…

За Али Ахмети, претседател на Демократската унија…

ДУИ му помогна на Мицкоски за двотретинско…

Со 88 гласа “за” пред 3 часот…

Неофицијално: Мендух Тачи и уште двајца пратеници…

Неофицијално Мендух Тачи и уште двајца пратеници…