Д-р Беќаровски до Комисијата за зpазни болести: Ако не ги промените протоколите ќе нема кој да работи во државава

t

Д-р Нико Беќаровски преку социјалните мрежи упати апел до Комисијата за заразни болести да ги промени протоколите за изолација на контактите на ковид болните, бидејќи со постоечките протколи, според него, наскоро сите ќе бидеме во изолација и ќе нема кој да работи во државава.

„Почитувани членови на Комисијата за заразни болести,
Ако уште утре не ги смените протоколите за изолација на контактите со Ковид болни и не го намалите времето за изолација на позитивните, НА 10.01.22 ЌЕ НЕМА КОЈ ДА РАБОТИ ВО ДРЖАВАТА !!!!
Сите ќе бидеме во изолација.
Изолацијата на контактите при вака раширен Омикрон е неодржлива и без епидемиолошка оправданост.
Задолжителната изолација за позитивните треба да се намали на 7 дена.
#Почитувани граѓани ако денес имавме 1197 позитивни со регуларно направени тестови, сигурно има уште 5000 кои се самотестирани и 25.000 недијагностицирани.
Добрата вест е што до крај на февруари ќе направиме колективен имунитет и за 8ми март ќе може пак да играте чочеци.
P.S. за Flurona и Ihu некој друг дeн, премногу е за денес.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова студија: Долгорочен Ковид-19 може да предизвика…

Луѓето кои страдале подолго од KОВИД-19 -…

(Видео) Портпаролот на Бајден одбива да одговори…

На социјалните мрежи е објавена снимка од…

Американците повторно ќе мораат да носат маски…

Во САД, со почетокот на школската година…

СЗО: Околу 36 милиони Европејци страдаат од…

Скоро 36 милиони луѓе во европскиот регион,…

Кина го лажирала бројот на починати од…

Кина го намалила бројот на кремирања минатата…