Објавено на:

Д-р Даниловски: Омикрон ќе стане ендемски вирус – треба да очекуваме сезонско зголемување на бројот на новозаразени

t

Професорот и епидемиолог Драган Даниловски смета дека ефективниот репродукциски број на заразени со Ковид-19 благо расте од 24-ти април.

-Тогаш беше околу 0,9, сега е над 1 и тоа се гледа од седумдневните процеси. За очекување е ваков благ пораст и во наредните денови со оглед на празниците. Гужвите ќе доведат до поголем број, но тоа нема да влијае на епидемиолошката состојба. Стојам на тој став и понатаму, вели д-р Даниловски.


Според него, од наесен ќе има благ сезонски пораст на бројките.

-Во Јужна Африка се појавија нови варијанти за кои се верува дека се позаразени од сегашниот. Исто така има и во САД. Ако тие две варијанти успеат да станат доминанти во светот, веројатно и кај нас еден ден, порастот на бројките би бил малку поизразен, но ништо страшно нема да се случи. Колективниот имунитет што го имаме сретнато е ненадминлива бариера, додава докторот.

Даниловски појаснува дека омикрон оди кон тоа да стане ендемски вирус.

-Тој и понатаму ќе биде поопасен од грипот затоа што кај 30 до 40% што го прележуваат вирусот, настануваат пост-ковид компликации. Исто така тој ќе биде опасност за невакцинираните граѓани, информира докторот во изјава за ТВ Сител.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СЗО: Ковид-19 продолжува да се шири и…

Светската здравствена организација (СЗО) очекува „високо ниво“…

Конечно, после година и пол: Укината кризната…

По повеќе од година и пол дена,…

Важна вест ако патувате во Грција: На…

Стапката на позитивност на грчките острови Миконос…

Лоши вести од Беќаровски: Бројките на новозаразени…

Докторот од Клиниката за токсикологија, Нико Беќаровски…

Лоши вести, короната се враќа: Зголемен број…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…