Д-р Пановски: Кога ќе затопли, контролирано треба сите деца да се заразат

t

Детската амбасада Меѓаши, микробиологот д-р Никола Пановски и доктор Злате Мехмедовиќ бараат да се преиспита одлуката за почеток на второто полугодие со физичко присуство. Тие на дебата организирана од детската амбасада дискутирале за одлуката на Владата за претстојниот почеток на второто полугодие.

Експертите се против владината одлука второто полугодие да почне на 1 февруари со физичко присуство. Според експертите и понатаму децата треба носат маски во училниците. Тие додаваат дека сите светски истражувања покажувале дека маската не влијае врз здравјето на децата.

Веројатно најдобро ќе беше да се почне со онлајн од 1-ви февруари во наредните две недели, а понатаму да се дискутира откако ќе видиме како ќе се одвива епидемиолошката состојба, смета д-р Мехмедовиќ.

Микробиологот Пановски, пак, смета дека е добро одложувањето на второто полугодие и дека добро е на почетокот и помалите ученици да носат маски кои се подисциплинирани, меѓутоа кога ќе затопли, контролирано треба сите да се заразат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Абазовиќ брутален: Или јас или Ѓукановиќ ќе…

Абазовиќ: Она што се случува вечерва во…

(Видео) Најмалку 16 лица се повредени при…

Попладнево се случил инцидент во Тухељски Топлице,…

Молдавија ќе купува природен гас од Романија

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е…

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…