Д-р Пановски: Продолжениот распуст е оправдан, се очекува омикрон да биде потиснат од поопaceн сој

t

Владата синоќа по препорака од Главниот координативен кризен штаб за справување со пандемијата одлучи второто полугодите од учебната година да продолжи од 1 февруари.

Доктор Никола Пановски, епидемиолог, оваа одлука е логична и оправдана.

Ширењето на болеста уште повеќе ќе ги оптеретеше примарното и секундарното здравство, а учениците можат да ја пренесат болеста и дома. Ќе имаше поголем број на случаи кои сега не ни требаат. Без проблем децата можат да тргнат во училиште кога бројките ќе започнат да паѓаат за да имаме едно контролирано ширење на болеста. Делта сојот сè уште постои, а се очекува за две до три недели омикрон да го потисне поопасен сој. Ова е дополнителна причина зошто сметам дека оваа одлука/интервенција е оправдана, вели професорот Пановски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…

СЗО загрижена: Голем пораст на новозаразени од…

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради…

Нова студија: Долгорочен Ковид-19 може да предизвика…

Луѓето кои страдале подолго од KОВИД-19 -…