Д-р Пановски: Сертификатите никогаш не требаше да се донесат, а сега е крајно време да не ги малтретираат луѓето и да им зaбрануваат движење бидејќи и вакцинираните ја ширaт болecта

t

Микробиологот д-р Никола Пановски вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде посочи дека сертификатите за примена вакцина против ковид-19 никогаш не требало да се донесат.

Според него, луѓето не треба веќе да ги малтретираат и да им забрануваат движење бидејќи вакцинираните лица исто така ја шират болеста.

„Сертификатите никогаш не требаше да се донесат, а сега е крајно време да не ги малтретираат луѓето и да им забрануваат движење, бидејќи и вакцинираните исто така ја шират болеста. Тоа е факт, бидејќи имаме земји како Сиднеј, со замислете 95% вакцинирани над 16 години, и 87% со две дози од 12 до 16 години, имаат екксплозија со сите мерки. Каква врска имаат тука сертификати, да г прашам оние што ги донесуват сертификатите..3

Коментирајќи ги рестрикциите, Пановски нивната оправданост ја гледа како обид да се намали притисокот врз болниците, како и со наглото ширење да не се запре економијата.

„Објаснувањето е да не се шири нагло да не ги оптерети болниците, тоа е една работа, и второ, пшто не се кажува, а мислам дека е точно, да не ја запре економијата. Бидејќи со такво ширење вие имате сега во авиотранспортот 3000 секој ден откажани летови. Тоа се огромни загуби“, вели Пановски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…

СЗО загрижена: Голем пораст на новозаразени од…

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради…

Нова студија: Долгорочен Ковид-19 може да предизвика…

Луѓето кои страдале подолго од KОВИД-19 -…