Д-р Пановски со добри вести: Брзото ширење на омикрон ќе доведе до kрај на пандемијата

t

Брзото ширење на омикрон ќе доведе до крај на пандемијата во рок од шест месеци, вели микробиологот д-р Никола Пановски во гостувањето на емисијата „Што не е јасно“.

Според него нема да се појави друг сој што ќе се шири со ваква брзина.


-Многу повеќе луѓе ќе бидат во контакт со него и за 6 месеци омикрон ќе го сврти целиот свет. Не верувам дека повторно ќе има сој кој ќе биде со ваква голема брзина. Исто така сметам дека 99% од пациентите ќе го поминат полесно. Останува енигмата само колку ќе биде вирулентен, вели Пановски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Одлични вести во најновата студија на ЦДЦ:…

Американските здравствени власти објавија дека омикрон предизвикува…

Врховниот суд во Њујорк ја укина одлуката…

Судијата во Врховниот суд на државата Њујорк,…

Ситуацијата излегува од контрола: Регистрирани 2.341 новозaболени,…

Министерството за здравство информира, согласно податоците од…

За седум дена починaлe 97 лица од…

Според неделниот извештај на Институтот за јавно…

Докиќ открива зошто кашламе без пpecтан: Антителата…

Пациентите коишто ќе го прележат омикрон сојот…