Објавено на:

Д-р Јанковиќ: Буквално пола народ ќе биде на боледyвaње во јануари, следат над 20.000 случаи дневно во Србија

t

Во последните 24 часа во Србија, тестирани за ковид-19 се 21.876 лица, од кои позитивни се 5.224, додека починати се 19, додека пак вчера од вкупно 14.062 тестирани лица, 2.765 биле позитивни и 27 лица починале.

Омикрон апсолутно доминира во Србија, само што тоа не е реално согледано низ тестовите. Ни следат петоцифрени бројќи на новозаразени дневно, а дали тоа ќе биде повеќе од 20.000 или 30.000 не знам и не можам да кажам. Буквално пола граѓани на Србија ќе бидат на боледување во јануари, рече проф. др. Радмило Јанковиќ, заменик директор на Универзитетски Клинички центар Ниш.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски ги подбра властите: Неспособни сте, корумпирани…

Пишува Никола Груевски на Фејсбук: Разорениот земјотресот…

ТРАГЕДИЈА ВО КАНАДА: Автобус удри во градинка,…

Градски автобус денеска удри во градинка во…

Зеленски: Велика Британија им помага на „украинските…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Лондон…

СЗО испраќа стручни тимови и авиони со…

Светската здравствена организација испраќа стручни тимови и…

Имал потекло од Тетово: Блажевиќ двапати за…

Легендарниот хрватски тренер, Мирослав Блажевиќ, кој почина…