Дpaматичен пораст на бројот на новозapaзени во регионот

t

Бројот на новозаразени лица од ковид-19 бележии алармантен пораст на последните неколку дена. Регистрирани се неколку пати поголем број заболени во речиси сите балкански земји, вклучително и Македонија. Високите бројки се резултат на празничните собираа кои се традиција во овој период во годината.

Во Србија во последните 24 часа се потврдени 5.224 нови случаи на коронавирус, врз основа на 21.876 тестирани примероци. Во последното деноноќие починале 19 лица, објавено е на официјалната веб-страница Covid-19.rs. Во болниците се лекуваат 2.188 пациенти, од кои 79 се на респиратор.

Во Словенија денеска има три пати повеќе заразени од вчера. Повеќе од 3.000 нови случаи во последните 24 часа, што е трипати повеќе од вчера. Со 7.485 ПЦР тестови откриени се 3.393 новозаболени лица, со учество на позитивни тестови од 45,3 отсто, соопшти Националниот институт за јавно здравје (НИЈЗ). За споредба, вчера беа регистрирани 1.008 инфекции со 2.282 PCR тестови. Растот на бројките се припишува на ширењето на омикрон сојот, но и на поголемите собири и собири за време на празниците, пишува Хина.

Во изминатите 24 часа во Босна и Херцеговина се регистрирани 899 новозаразени круни со вирусот и 23 починати. Пријавени се 20 смртни случаи, а шест се пријавени ретроактивно.

Драматичен пораст на бројот на новозаразени со коронавирус бележи и Хрватска- во последните 24 часа се регистрирани 5.845 позитивни лица, од над 15.000 тестирани примероци и 46 починати. Вчера во Хрватска имаше 1.103 новозаразени лица и 44 починати. Бројот на активни инфекции во моментов е 28.889, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита, а пренесува Танјуг. Од нив, 1.817 пациенти се во болница, од кои 233 се на респиратор. Од почетокот на пандемијата, во Хрватска починале 12.699 лица. Во моментов има 16.715 лица во самоизолација.

Во Македонија во поседните 24 часа направени се 7.483 тестирања, а регистрирани се 1.197 нови случаи на КОВИД-19, од кои најмногу се од Скопје, 766. Регистриран e 331 оздравен пациент, а починале 12 лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 3 починати лица, кои не се едидентирани во досегашната дневна статистика. Досега во земјата се направени вкупно 1.619.276 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 227.168, бројот на оздравени пациенти е 213.505, на починати е 7.996, а бројот на активни случаи изнесува 5.667.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР: Татко монструм од Хрватска, десет години…

Маж од централна Хрватска е осуден на…

Полицијата досега уапси три лица во Србија…

Полицијата досега уапси три лица во Србија…

Вучиќ: Следната година ќе пробаат конечно да…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во интервју…

Вучиќ на завршниот предизборен собир на СНС…

Во Србија на полноќ започнува предизборен молк,…

Дојави за бомби во објектите на РТС

Радиотелевизијата на Србија денеска околу 16 часот…