Објавено на:

Евакуирани 1.300 жители на Ниш, се уништува бомба што останала од бомбардирањето на НАТО

t

Началникот на Одделението за вонредни состојби на МВР, Лука Чаушиќ, рече дека очекува акцијата за уништување на бомбата оставена по бомбардирањето на НАТО, која беше пронајдена во нишката населба Стеван Синѓелиќ, да заврши брзо и додаде дека 1.300 жители беа евакуирани без никакви проблеми.
Преземени се сите мерки ризикот да се намали на најниско можно, изјави Чаушиќ за РТС.
Тој додаде дека 1.280 жители на населбата во која беше пронајдена бомбата при градежни работи на улицата „Александра Медведева“ се самостојно згрижени, а 20 се во привремено сместување обезбедено од Град Ниш.


Чаушиќ рече дека акцијата на неутрализирање на бомбата е ризична со оглед на тоа што експлозивната направа тежи 1.000 килограми, а боевата глава содржи 430 килограми експлозивно полнење.
Опишувајќи ја претстојната акција за уништување на бомбата, тој прецизираше дека запалката ќе биде отстранета од бомбата, за да биде побезбедна, по што ќе биде сместена во возило, транспортирано под придружба по фиксна рута, изместено од град и уништен на безбедна локација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И во Бугарија како кај нас: Претставничката…

Бугарскиот премиер Димитар Главчев испрати писмо до…

Ужас во Србија: Сам се пријавил дека…

Извесен Д.Д.(53) од Земун денеска без претходна…

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание…

Косово стана десеттата придружна членка на Парламентарното…

Кремљ: НАТО веќе е во директен конфликт…

НАТО веќе е во директен конфликт со…

Столтенберг: Подгответе се за долга војна –…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги…