Еве зошто германска компанија дава награда од 150.000 евра!

t

Компанијата Хемпрокс од германската сојузна покраина Северна Рајна Вестфалија бара сведоци на кражбата и нуди награда од 150.000 евра. Компанијата произведува средства за хигиена и дезинфекција во своите погони во Велберт и Дортмунд и е подготвена да потроши многу пари за да најде сведоци на кражбата во Дортмунд.

Според германските медиуми, компанијата Хемпрокс понудила награда од 150.000 евра за корисни информации за кражбата на средства за дезинфекција која се случила во 2020 година.

Приближно 100.000 литри Monerablue средство за дезинфекција и компоненти за дезинфекција исчезнале во 2020 година од објектите во Велберт и Дортмунд-Линденхорст, пишува порталот Феникс. Како резултат на тоа, компанијата претрпе загуба од 570.000 евра, објавија германските медиуми, цитирајќи го директорот.

Во екот на пандемијата на коронавирус, средствата за дезинфекција беа стока со голема трговија, често распродадена и поскапа од кога било досега.

Во моментов се уште е целосно нејасно кој би можел да стои зад кражбата. Но, компанијата претпоставува дека се работи за „повеќе сторители“. Првично се посомневале дека вработените „со лажни манипулации проневериле околу 100.000 литри средство за дезинфекција“, пишуваат германските медиуми.

Сепак, на крајот, обвиненијата беа неодржливи и делото не можеше да се докаже, особено што еден вработен се откажа од сведочењето и покрај тоа што беше клучен сведок. Истрагата првично беше прекината.

Сега компанијата повторно сака да дојде до сторителите и бара помош преку оглас: „Огласот бара дополнителни сведоци од областа Рур и од целата земја кои можат да придонесат за расветлување на случајот и евентуално да откријат информации за тоа каде се наоѓа остатокот од украдената стока“.

Доколку информацијата доведе до осуда на сторителот, компанијата ветува награда од 150.000 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тони Михајловски ја добити актерската наградата за…

Актерот Тони Михајловски е добитник на актерската…

Награда од 20.000 евра за информација која…

Шефот на руската антикорупциска фондација и близок…

Актерот Симонов добитник на престижната награда „Ристо…

Жири-комисијата на 31. Меѓународниот фестивал на камерен…

Србин нуди награда од 10.000 евра за…

Еден сопственик нуди неверојатна награда на оној…

Еве зошто германска компанија дава награда од…

Компанијата Хемпрокс од германската сојузна покраина Северна…