Еве како ќе изгледа парламентот на Србија според досегашните преброени гласови

t

Според 50 отсто обработени избирачки места, листата „Србија не смее да запре“ има 47,1 отсто поддршка, објави вечерва премиерката Ана Брнабиќ од седиштето на СНС.

Прва зад листата „Србија не смее да запре“ е листата „Србија против насилство“ со 23 отсто, додека СПС има 6,7 отсто.

На четврто место е Нада со 4,9 отсто, додека на листата на Бранимир Несторовиќ има 4,6 отсто, додека Двери е меѓу 2,9 и 3 отсто.

Вака ќе изгледа Парламентот:

Според проекциите, „Србија не смее да запре“, треба да именува 129 пратенички места во Собранието, „Србија против насилство“ 64, Ивица Дачиќ – премиер на Србија – 18, Надеж за Србија – 13, МИ – Глас на народот – 13 , Алијанса на Војводински Унгарци – 6, Усаме Зукорлиќ – 3, СДА Санџак – 2, Политичката борба на Албанците продолжува – 1 и Руската партија 1.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УЖАС во соседна Србија: Мајка со нож…

Шестгодишно девојче од Ниш, итно е пренесено…

Вучиќ: Најмногу ме погоди што Македонија гласаше…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во интервју…

Вучиќ: Колективниот Запад нѐ потцени

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва изјави…

Само во Србија: Кој го проектирал овој…

Необичен пешачки премин се појави во населбата…

Гласање за Резолуцијата за Сребреница денес во…

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа…