Објавено на:

Евровизискиот победник Немо најави европска турнеја, но ќе ја одмине Македонија!

t

Швајцарецот Немо кој победи на овогодинешната Евровизија со песната „The code“ ја најви својата прва европска турнеја.

Како што пишува Еуровоикс, електронски медиум посветен на евровизиските случувања, турнејата на Немо ќе започне на пролет наредната година и ќе трае од 16-ти март до 19-ти април. Предвидени се концерти во 17 европски земји, но помеѓу листата на државите во кои ќе настапува, ја нема Македонија.

Во агендата е наведено дека првиот концерт ќе се одржи во Келн, Германија, а потоа следат настапи во Италија, Шпанија, Франција, Ирска, Велика Британија, Белгија, Холандија, Данска, Шведска, Финска, Естонија, Латвија, Полска, Австрија, Чешка…

Последниот концерт ќе се одржи во Берлин, Германија на 19-ти април.

Исто така, потенцирано е дека се разгледуваат опции за одржување на концерти во Грција и Украина.

За евентуален концерт на евровизискиот победник во Македонија, нема никаква најава засега.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Активни се пожарите во Чашка, Велес, на…

РЦУК Велес, известува дека шумски пожар на…

Многу успех! Ултрамаратонецот Тони Манев ќе ја…

Ултрамаратонецот Тони Манев од Штип веќе шест…

Изгубено 3-годишно девојче во Неа Флогита, се…

Во познатото туристичко место Неа Флогита, Грција…

Володин: Конференцијата во Швајцарија нема никаква смисла,…

Одреден број пратеници на украинската Врховна рада…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…