Европска дискриминација: Литванија им забрани на Русите и Белорусите да поседуваат оружје

t

На Русите и на Белорусите во Литванија ќе им биде забрането да поседуваат огнено оружје, пишува во новиот закон усвоен денеска од Литванскиот парламент.

Новата легислатива што ќе стапи на сила од 1 април следната година, има за цел да спречи формирање оружени групи, што би се спротивставиле на властите во случај на немири во земјата.

Според информациите презентирани во Парламентот, 294 руски и 46 белоруски државјани во моментов поседуваат дозволи за оружје.

Откако ќе стапи во сила законот, тие ќе имаат рок од една година да го продадат оружјето или да го предадат на полицијата.

Дозволите за поседување ќе им бидат укинати

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Србија најави најголема изложба на оружје и…

Минисерството за одбрана на Србија ќе организира…

Литванија со порака до претседателот на Русија:…

Литванија со порака до рускиот претседател, Владимир…

“Фина колекција”: Цеца дома чувала 11 пиштоли

Цеца Ражнатовиќ беше уапсена на 17 март…

Српски аналитичар: Полска се подготвува за војна,…

Во интервју за МОНДО, српскиот воено-политички аналитичар…

(Видео) Чешка компанија произведува лажно оружје на…

Чешка компанија која произведува лажно оружје на…