Европска земја увезува „забрането“ руско злато

t

Швајцарија користи дупки за да ги заобиколи сопствените санкцииза да увезе од „забранетото“ руско злато.

Швајцарија минатиот месец увезла повеќе од 14 тони злато од Русија за преработка, искористувајќи го фактот дека било испорачано преку трети земји и со тоа не ги прекршило санкциите на Западот, откриваат најновите податоци на швајцарскиот Федерален совет.

Во октомври, увозот на злато на алпската земја изнесуваше вкупно 776 милиони CHF (879 милиони долари), од кои 875,7 милиони долари благороден метал потекнува од земјата погодена од санкции и беше испорачан преку Велика Британија и Молдавија, покажуваат податоците.

Во август 2022 година, Швајцарија се приклучи на седмиот пакет на ЕУ за ограничувања поврзани со Украина, кој вклучуваше забрана за „директно или индиректно купување, увоз или пренос на злато и златен накит“ со потекло од Русија, а исто така го забрани извозот од Русија во блокот. . Санкциите се насочени и кон извозот на златни предмети обработени во трета земја.

Меѓутоа, швајцарската регулатива наведува дека златото што било произведено во Русија пред ембаргото не подлежи на санкции, што значи дека стоката може легално да се увезува од трети земји.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ: Русија станува главен снабдувач на злато во ОАЕ – Блумберг
Откако стапи на сила забраната, прашањата за тоа каде и како Швајцарија, главен глобален центар за преработка на благородни метали, го извори своето злато се предмет на зголемено внимание на медиумите и јавноста. Некои медиуми сугерираат дека забраната на ЕУ очигледно имала мало влијание врз швајцарскиот увоз на злато од Русија бидејќи нејзините рафинерии продолжуваат да го купуваат и повторно да го топат металот, што го прави практично невозможно да се следи неговото потекло.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Поради вежбите на НАТО во Финска,…

Маневрите на НАТО во близина на границите…

Поради корупција уапсен е рускиот заменик министер…

Русија уапси министер поради примање мито.  Рускиот…

Швајцарија замрзна руски имот вреден 5,8 милијарди…

Швајцарија замрзна руски имот во вредност од…

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…