Европска народна партија: ВМРО-ДПМНЕ доследно да го применува името „Северна Македонија“

t

Манфред Вебер, претседателот на Европската народна партија , чиј член е и ВМРО-ДПМНЕ, упати јасна порака до раководството на партијата и побара целосно почитување на одредбите од Договорот од Преспа и доследна употреба на името „Северна Македонија“.

„Раководството на ВМРО треба целосно да ги почитува обврзувачките одредби од Договорот од Преспа и доследно да го користи името „Северна Македонија“. Почитувањето на меѓународните договори е основен услов за нас како Европска народна партија. Во спротивно Европа не може да функционира и ЕУ нема да го прифати тоа“, нагласи Вебер на својот профил на платформата „Икс“..

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ ја нарекува…

Коалициониот партнер на мандатарот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ…

Името „северна“ Македонија го има пет пати…

Во поднесокот на имињата на новите министри…

СДСМ за предлогот за Влада на Мицкоски:…

Од она што денеска беше соопштено во…

Мицкоски: Подавам рака до СДСМ за национално…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на денешната…

Груевски го честиташе 34. роденден на партијата:…

Поранешниот претседател и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола…