Објавено на:

Европскиот парламент одобри визна либерализација за Србите од Косово

t

Европскиот парламент изгласа визна либерализација за имателите на српски пасоши од Косово и Метохија, кои ги издава Координативната управа на Србија, на предлог на европратеникот и известувач за укинување на тие визи, Матјаж Немец.
406 од 597 европратеници гласаа за безвизен режим за патување во ЕУ до 90 дена за имателите на пасоши издадени од Координативната администрација на Србија, 97 беа против, а 94 беа воздржани.


Германецот, пред гласањето пред членовите на ЕП, рече дека тоа е важно гласање и одлука што треба да се донесе за подобрување на животот на 18.000 српски граѓани на Косово и Метохија.
„Ова не е политичко, туку техничко прашање. Ова е продолжение на визната либерализација што беше донесена за Србија во 2009 година, а за Косово на почетокот на оваа година. Оваа одлука е за подобрување на животот на луѓето. Тоа влијае на околу 18.000 српски жители на Косово кои се носители на специјални пасоши“, рече Немец.


Тој додаде дека од почетокот на оваа година имателите на српски пасоши на Косово и Метохија, издадени од Координативната управа на Србија, се единствената категорија граѓани во Западен Балкан на кои им се потребни визи за влез во Европската унија и оцени дека постои нема оправдување за ова.
„Тоа е прашање што ЕУ го создаде во 2009 година. Наше е да го решиме. Ова во суштина е прашање на еднаков третман или дискриминација. Треба да бидеме против каква било форма на дискриминација“, рече Немец.
Како што се додава во соопштението на ЕП, Немец изразил надеж дека по усвојувањето на предлогот во ЕП, законот за ова прашање наскоро ќе биде финализиран, пред европските избори од 6 до 9 јуни.


„Оваа техничка одлука не е обид за решавање на спорот меѓу Србија и Косово, туку прагматично решение за обезбедување еднаков третман“, нагласи тој.
Откако ЕП го усвои предлогот без амандмани, тој треба да биде усвоен од Советот на ЕУ, а ќе стапи на сила 20 дена по неговото објавување во Службениот весник на ЕУ.
На почетокот на овој месец, амбасадорите на земјите-членки на ЕУ се согласија со предлогот на ЕП и Советот на ЕУ за измена на регулативата за иматели на српски пасоши издадена од Координативната управа на Србија, со која се доделува визна либерализација на носителите на овие пасоши.


Претходно, на 9 април, нацрт-извештајот беше усвоен од Комитетот за граѓански слободи, правда и внатрешни работи на ЕП. Оваа одлука гарантира целиот регион на Западен Балкан да има ист визен режим за патување во ЕУ, објави тогаш ЕП.
Србите од Косово, кои имаат пасоши издадени од Управата за координација, која функционира во рамките на Министерството за внатрешни работи на Србија, се единствените на кои им е потребна виза за влез во земјите на ЕУ по визите за Косово се укинати од 1 јануари 2024 година.
Во ноември 2023 година, Европската комисија предложи да започне постапка за вклучување на граѓаните на Република Косово, кои имаат пасоши издадени од Координативната управа на Србија, преку визна либерализација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рама: Косово да прифати сè што се…

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за…

Српскиот патријарх се помоли Господ да му…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утрово во…

Мисијата на Србија во ОН апелира до…

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на…

Вучиќ: Србија е нападната на многу расипан…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по…

(Анкета) Србија е најголем сојузник на Македонија,…

За најголем сојузник на Македонија нашите граѓани…