Европскиот план за развој на Западен Балкан ќе биде „стероиди“ за економијата!

t

САД ја поддржуваат ЕУ во намерата да го започне Европскиот план за развој на Западен Балкан, иновативен и ветувачки проект за развој на економиите на шесте земји од регионот, изјави синоќа Џејмс О’Брајан, помошник државен секретар за Европа и Европазија.

Во обраќање синоќа во Германскиот Маршалов фонд во Вашингтон О’Брајан рече дека Брисел признава дека постои умор од проширувањето на ЕУ во шесте земји од Западен Балкан – Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија, Македонија и Црна Гора.

„Им се ветува европскиот пат но никако да застанат на него … Знам дека постои и обновен дух од земјите членки како да се ангажираат, но тие креираа и иновативен механизам – Европски план за развоја на регионот, и земјите од Западен Балкан сега чекаат конечно одобрување на овој проект“, истакна О’Брајан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По четири година битка со безмилосната болест,…

По долга борба со тешка болест, почина…

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Маск е против американските такси за кинеските…

Извршниот директор и сопственик на „Тесла“ Илон…

Додик во негов стил: Попрво ќе исчезнат…

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска…

Путин одобри користење на американските средства во…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…