Европскиот фронт ја обжали одлуката за прегласување – Кривични пријави за членовите на ДИК

t

Европски фронт ја обжали одлуката на ДИК за прегласување на неколку избирачки места, соопшти денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи,

Тој ја нарече одлуката на ДИК незаконска и смета дека е со цел контрола и манипулирање на гласачката волја.

– Целта на овие незаконски одлуки е да се ублажи поразот на опозициските политички партии во албанскиот блок, но и да се отцрни албанскиот гласач дека не може да се спроведат демократски избори, но и владата кога за првпат е со премиер Албанец, истакна Османи.

– Нема да дозволиме обиди за манипулација на изборната волја за нископартиски цели и етничка омраза! – рече тој.

Тој додаде дека ќе следуваат кривични пријави за членовите на ДИК кои, како што вели Османи, го нарушиле правото на слободен избор на граѓаните.

ЛИНК од видеото

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

ДУИ му помогна на Мицкоски за двотретинско…

Со 88 гласа “за” пред 3 часот…

Американската амбасада ќе ги подобрува односите помеѓу…

Аташето за култура и образовани на САД…

Обвинителството ја проверува и отфрлената претставка за…

Меѓу списите кои ги проверува обвинителството во…

„Европски фронт“ поднеле тужба пред Управниот суд…

До Управниот суд вечерва е пристигната тужба…