Објавено на:

Европски вредности на ниво: ЕУ ќе ја тужи Унгарија заради рестриктивен закон за ЛГБТ прашања

t

Извршната власт на Европската унија денеска одлучи да ја тужи Унгарија пред највисокиот суд на ЕУ поради рестриктивниот закон за ЛГБТ прашањата.

Една година ЕУ се обидува да ја принуди Унгарија да го промени законот со кој се забрануваат содржини кои прикажуваат или промовираат хомосексуалност. Европската комисија објави дека законот „дискриминира луѓето врз основа на нивната сексуална ориентација и родов идентитет“, пренесува Бета.

„Комисијата смета дека законот ги крши правилата на внатрешниот пазар, основните права на поединците, особено на ЛГБТ лицата, како и во однос на тие основни права и вредностите на ЕУ“, се вели во соопштението.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Спасовски се сретна со новоименуваниот унгарски амбасадор

Денеска во Министерството за внатрешни работи се…

Европратеници: Нема ЕУ за Србија ако не…

Дел од пратениците во Европскиот парламент сметаат…

Маричиќ “освестува”: Реформите се многу повеќе од…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки…

И Унгарија оди на референдум: Орбан ќе…

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан реши преку референдум…

Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема…

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака…