Објавено на:

Европски првак загина на бојното поле во Украина – ова се деталите

t

Трагична вест доаѓа од бојното поле во Украина каде загина Максим Галинчев, поранешниот европски шампион во бокс. Според западните медиуми, овој 22-годишник бил ранет двапати на бојното поле пред да загине во борбите околу Луганск. Тој, наводно, загинал на 10 март во тешки борби, во украинската 25-та Сичеславска воздухопловна бригада.

Галиншев го освои златото за Украина во 2017 и 2018 година на Европското првенство за младинци и беше натпреварувач на Летните младински олимписки игри во 2018 година. Антон Грашенко од Министерството за надворешни работи на Украина ја потврди веста за смртта на Галинчев.

Максим Галинчев не е единствениот украински спортист кој се борел на бојното поле, а од бојното поле редовно известуваат најголемите легенди на украинскиот бокс, браќата Владимир и Виталиј Кличко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кина би можела да организира мировна конференција…

Кина би можела да организира мировна конференција…

СДСМ и ДУИ го оставаат здравството во…

13-ти ден не работат операционите сали на…

Граничната област Газа со Египет под контрола…

Според извештаите на израелските медиуми, израелската армија…

Денеска се празнува Светиот апостол Андроник

Еден од седумдесетте. Роднина на светиот апостол…

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд и…

Времето денеска ќе биде сончево и топло…