Објавено на:

Европски првак загина на бојното поле во Украина – ова се деталите

t

Трагична вест доаѓа од бојното поле во Украина каде загина Максим Галинчев, поранешниот европски шампион во бокс. Според западните медиуми, овој 22-годишник бил ранет двапати на бојното поле пред да загине во борбите околу Луганск. Тој, наводно, загинал на 10 март во тешки борби, во украинската 25-та Сичеславска воздухопловна бригада.

Галиншев го освои златото за Украина во 2017 и 2018 година на Европското првенство за младинци и беше натпреварувач на Летните младински олимписки игри во 2018 година. Антон Грашенко од Министерството за надворешни работи на Украина ја потврди веста за смртта на Галинчев.

Максим Галинчев не е единствениот украински спортист кој се борел на бојното поле, а од бојното поле редовно известуваат најголемите легенди на украинскиот бокс, браќата Владимир и Виталиј Кличко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Европски првак загина на бојното поле во…

Трагична вест доаѓа од бојното поле во…

Разбиена „терористичка мрежа“ што планирала напади

Грчката полиција и разузнавачките служби денеска соопштија…

Маричиќ: Важно да се држиме на обврските…

Процесот на уставни измени ќе започне пред…

СУГС „Никола Карев“ е најдобар кошаркарски тим…

Денеска, на завршниот финален натпревар во средношколска…

Чкембари во војна со управата: Вие сте…

Откако управата на битолскиот ракометен клуб Пелистер…