Објавено на:

Египет: Дедоларизација е заедничка цел на БРИКС

t

Заменик-претседателот на Комитетот за економски прашања на Претставничкиот дом на Египет, Мухамед Абдел Хамид, за Спутник изјави дека официјалниот влез на земјата во БРИКС е голем и важен чекор за земјата.


„Тоа покажува до каде напреднало нашето раководство за да ги спроведе надворешнополитичките приоритети. Членството во групата ќе му даде на Каиро економска удобност и можности за раст“, ​​истакнува тој.
Како што додава тој, процесот на дедоларизација, кој египетската влада веќе го започна, ќе оди понепречено по влезот во БРИКС.


„Трансакциите меѓу земјите-членки на групата прво ќе се вршат во локални валути, а во иднина во единствената валута БРИКС, бидејќи напуштањето на доларот е вообичаена тенденција на Алијансата. Приклучувањето кон Новата банка за развој е особено корисно за Египет бидејќи ќе инвестираме, меѓу другото, во сопствени акции“, оценува Хамид.
Тој посочува дека тоа ќе има најдобар ефект врз националната економија на земјата.
„Генерално, проширувањето на БРИКС, вклучително и приклучувањето на нашата земја, е симбол на заминувањето од хегемонијата на еден пол на моќ во светот, што го чекаше Каиро“, заклучува експертот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Брикс њуз“: Србија е поканета да присуствува…

Српскиот претседател Александар Вучиќ е поканет да…

Захарова: Ако Србија сака, а другите членки…

Доколку Србија има желба, а членките на…

Кремљ: Голем број држави сакаат да членуваат…

Бројот на земји кои сакаат да соработуваат…

Саудиска Арабија официјално стана членка на БРИКС

Саудиската телевизија Екбарија објави дека кралството официјално…

Русија го презеде претседателството со БРИКС, Путин…

Од 1 јануари Русија го презеде претседателството…