Објавено на:

Еден милион луѓе веќе избегале од Украина

t

Еден милион луѓе избегаа од Украина во соседните земји од почетокот на рускиот напад врз таа земја пред една недела, соопшти високиот комесар на ОН за бегалци Филипо Гранди.

„За само седум дена бевме сведоци на егзодусот на милион бегалци од Украина во соседните земји“, напиша шефот на УНХЦР на својот Твитер профил.

Гранди исто така рече дека за уште милиони луѓе, внатре во Украина, време е оружјетода замолкне за да може да пристигне хуманитарна помош и да спаси животи. И во Германија престигнуваат сѐ повеќе воени бегалци од Украина. Германското министерство за внатрешни работи, во меѓувреме, има регистрирано 5000 бегалци од Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што потпишаа Путин и Ким: Кој ја…

Договорот за сеопфатно стратешко партнерство што го…

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка…

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и…

Руските нуклеарни подморници испукаа „Калибри“ и „Гранит“…

Нуклеарните подморници Северодвинск и Орао од руската…

Русија потврди: И вториот авион А-50У е…

Московскиот суд издаде налог за апсење на…