Еден од снајперистите е од Босна, учествувале и странски држави: Србите знаат се, Беливук учествувал во организацијата на атентатот на Вучиќ преку адвокатите

t

Атентатот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, го наредил шефот на „Кавачкиот клан“ Радоје Звицер, кој се крие во Јужна Америка, а зад него стојат моќни политичари. Набавена е модерна пушка, ангажиран е снајперист, поранешен воен специјалец, а убиството било планирано за првата половина на февруари.

Атентатот на српскиот претседател Александар Вучиќ бил нарачан од Јужна Америка, а егзекуцијата требало да ја изврши во првата половина на февруари снајперист, поранешен воен специјалец кој, според Европол, претходно извршил „црни операции“. за мафијата и западните служби !?

Станува збор за доверливи информации до кои дошла полиција на земја од ЕУ и ги доставила до спрското МВР на 14 јануари. Во пријавата што ја добила спрската полиција се наведуваат бројни податоци – имиња на заговорници, имиња и адреси на фронт фирми кои учествувале во набавката и транспортот на оружјето што требало да се искористи за убиството, како и бројни други детални информации за планот за ликвидација српскиот шеф на државата.

Снајперистот требало да пристигне во Србија преку територијата на Босна и Херцеговина и бил целосно подготвен – набавено е оружје, имал целосна логистика во вид на луѓе блиски до криминалната група на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ, чиј ментор и организатор на атентатот Радоје Звицер е во бегство.

Се сомнева дека наредбата за убиството на Вучиќ ја дал Звицер, а тој смислил монструозен план со неговите најблиски соработници Милан Вујотиќ, но и Р.Ж., С.Ј., Д.К., М.К. и А.Д.

Тоа се претежно црногорски државјани кои со месеци се во бегство. Меѓу заговорниците има и граѓани на Србија, но и на БиХ… Со нив, Которанин, кој е познат како водач на злогласниот „Кавачки клан“, одржува контакти преку заштитени облици на комуникација.

– Имаме оперативни информации, кои се проверуваат, дека Звицер преку посредник стапил во контакт со најмалку двајца снајперисти за да се увери во исполнувањето на крвавиот план.

Има индиции дека има целосна поддршка од луѓе од самиот врв на црногорската држава, од полицијата, како и од АНБ, да ја дестабилизира Србија со физички смена на српскиот претседател. Дури го снабдувале со разузнавачки информации и му помагале нему и на другите да се сокријат низ светот – изјави за Новости соговорник од безбедносните структури.

Еден од лидерите на Демократскиот фронт, Небојша Медојевиќ, во понеделникот откри дека „извесен Срѓан Марковиќ од Црна Гора, кој моментално се наоѓа во Америка“, е еден од седумтемина осомничени вклучени во најавената криминална акција.

-Тоа треба да не загрижи сите, бидејќи не се работи за никакви медиумски шпекулации, ниту пак за спинови, се работи за професионални информации кои странски безбедносни извори ги испраќале до безбедносните служби на Србија. Станува збор за луѓе кои се од Црна Гора и други земји. Исто така, можеа да ни дадат информации од каде е оружјето што требало да го изврши атентатот. Поради работата на безбедносните служби на странски држави и Србија, планот за атентат беше спречен.

Според оперативните информации, Звицер последен пат бил лоциран на територијата на Јужна Америка, како и Вујотиќ. Другите членови на кланот, кои избегнале апсење благодарение на извештаите на црногорските служби, се кријат во Шпанија, Холандија, но и во земјите од регионот. На територијата на Србија својата логистика ја вршат блиски на Беливук и Миљковиќ, кои се уште се на слобода.

– Оперативните информации велат дека „кутијата“ за снајперистот во Белград е веќе подготвена. За тоа се погрижиле луѓето на Беливук. Еден од нив, P. O., се грижи за сè. Тој е контактот помеѓу Беливук и Звицер. Информациите најчесто се разменуваат преку адвокатите, кои ги посетуваат во притвор. И Беливук и Миљковиќ. Се знае целиот синџир на комуникација и како се оди од човек на човек

Според досегашните информации, снајперистот кој требаше да го убие српскиот претседател, во Србија би стигнал преку легални канали, и со потребната документација. Парите за атентатот се обезбедени од шверц, дистрибуција и продажба на кокаин.

По информациите кои Европол ѝ ги достави на спрската полиција, а до кои дојде една земја членка на Европската унија, безбедноста на претседателот Вучиќ била зголемена. Речиси сите разузнавачки ресурси се ангажирани за собирање податоци за активностите на оваа група, бидејќи според планот, како што е информирана нашата полиција, атентатот на претседателот на Србија треба да се случи во првата половина на февруари.

Од тие причини во следните три недели сите српски безбедносни служби ќе работат деноноќно за да спречат крвав план. Во истрагата е вклучено и српското обвинителство за организиран криминал (ТОК).

Истовремено, припадниците на МВР на Србија и БИА работат на идентификација на сите лица од криминалната група Беливук и Миљковиќ, кои се на слобода и ја подготвуваат логистиката за атентатот. Според неофицијални информации првите апсења може да се очекуваат во наредните денови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мисијата на Србија во ОН апелира до…

Вршителот на должноста во Постојаната мисија на…

Вучиќ: Србија е нападната на многу расипан…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по…

(Анкета) Србија е најголем сојузник на Македонија,…

За најголем сојузник на Македонија нашите граѓани…

Бугарија е најголема закана за Македонија –…

Балканските земји се сметаат за непријатели, покажува…

Предупредување за невреме и ветер од 100…

Републичкиот хидрометеоролошки завод издаде предупредување за одредени…