Ексклузивно од линијата на фрoнтот: Во Донбас се користи оpужје со стандард на НАТО

t

Во Донбас вооружените формации на Украина користат странско оружје, па на 29 јануари минофрлачи од 60 милиметри беа испукани врз железничката трафостаница во Јеленовка. Ова е оружје според стандардите на НАТО, не се произведува во Украина или во други земји од поранешниот СССР, вели Родион Мирошник, претставник на Народноослободителната војска во Трилатералната контакт група на преговорите за Донбас.
Од договорот постигнат на состанокот на Трилатералната контакт група во јули 2020 година, во Донбас се регистрирани дури 104.422 прекршувања на договорот за прекин на огнот. Неодамнешното убиство на борецот ЛНР на Народната милиција, како и најавената посета на врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни на 30-та бригада на украинските вооружени сили, многумина го протолкуваа како вовед во сериозна војна во Киев. Разговараме со Родион Мирошник, претставник на Луганската народна република во трилатералниот контакт групи во преговорите за Донбас.

Во Србија пристигнуваат извештаи за гранатирање на Народна Република Кина и жртви меѓу армијата на Републиката. Што навистина се случува на демаркационата линија?

– Ситуацијата на линијата за контакт меѓу НР Кина и Украина е крајно напната. Во последниве месеци е забележано редовно гранатирање. Според Заедничкиот центар за контрола и координација на режимот за прекин на огнот и стабилизација на Народната република Луганск, украинските вооружени формации истрелале повеќе од 4.300 муниција во 2021 година – главно гранати од различни системи, мини од голем калибар, артилериски гранати и ракети. Во исто време, бројот на истрели од мало оружје едноставно не е вклучен во оваа статистика.
Од почетокот на 2022 година, има два периода – една недела и 10 дена – кога украинските формации не ја гранатираа нашата територија. Но, од 7 до 15 јануари и од 27 јануари до денес се вршеше масовно гранатирање на нашата територија. За тоа време беа убиени двајца бранители на Народноослободителната војска – на 14 и 27 јануари. Тие се здобија со смртоносни рани од шрапнел како резултат на гранатирање на позицијата на Републиката од украински формации.
Има докази дека противтенковските системи „Јавелин“ веќе се лоцирани на украинските полигони за обука во близина на линијата за одвојување, а странски воени експерти активно ги обучуваат украинските војници да ги користат.

Тешкото оружје на украинската армија навистина се носи на линијата на контакт. Само во последниот месец, врз основа на официјалните податоци на меѓународните набљудувачи, евидентирани се повеќе од 100 единици тешка артилерија – хаубици и самоодни топови од 122 и 152 милиметри. Во моментов, Специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ тврди дека речиси секој ден создаваат радио пречки со нивните набљудувачки беспилотни летала, што ја лишува мисијата од можноста да врши воздушни набљудувања. Според податоците на службата ЛНР, на линијата за контакт се влечат МЛРС (повеќецевни ракетни фрлачи) „Град“, „Ураган“ и „Смерч“. Новите воени единици обучени на полигони се преместуваат со учество на британски воени инструктори.

– Во околината на Северодонецк, во населбите Шастје и Попаснаја, локалното население известува за прилично голем број воени лица во странска камуфлажа кои зборуваат странски јазици. Тие не се кријат и се однесуваат пркосно.

– Народната милиција дежура 24 часа и е во состојба на готовност. Отвора оган само како одговор на провокациите на украинските формации со цел да ги потисне нивните пукачки точки и да престане со гранатирање.

Воопшто не исклучуваме дека Украина може во секое време да започне диверзантски или локални акции со цел да се пробие линијата на фронтот во одредени области. Како потврда за ова е забележана концентрација на воена опрема, испорака на големи количества муниција, гориво и мазива во одредени правци.
Воената активност на украинските војници зависи исклучиво од внатрешните политички причини во Украина или од инструкциите на странските команданти да организираат саботажа или гранатирање.

– Според податоците за 2021 година, за време на примирјето еден цивил загинал, 13 од нив се повредени, а кај армијата што ја бранела НОВ загубите се поголеми – загинале 20 бранители на Републиката, а осуммина воени лица се повредени. Ова се статистиките на Заедничкиот центар за контрола и координација на Народна Република Кина, кој редовно евидентира гранатирање и прекршување на режимот на прекин на огнот, кој номинално продолжува од 27 јули 2020 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мелони се пофали: Италија имаше водечка улога…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони ја поздрави одлуката…

Фон дер Лајен: Ова е историски ден

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер…

Шолц: Украина и Молдавија се дел од…

Договорот на лидерите на Европската унија денеска…

ЕУ продолжува со воена помош за Украина:…

Лидерите на земјите од ЕУ на самитот…

Зеленски “неочекувано” пристигна во Германија

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, неочекувано пристигна…