Објавено на:

Експлозија во Донбас – постои сомнение за вмешаност на Украина

t

Експлозија одекна во Донбас, на територијата контролирана од Киев, објави на каналот Телеграм на Телеграм главниот уредник на медиумската група „Русија север“ и телевизијата РТ Маргарита Симонјан, повикувајќи се на лидерот на самопрогласената ДНР Денис Пушилин.

„Засега се е под контрола Марго. Мали движења на контактната линија. Експлозијата се случила на нивна територија. Но, тоа сè уште не е „тоа“, рече Пушилина на Симонјан.


Бројни канали на Телеграм објавија дека експлозијата се случила во Доњецк, но портпаролот на Народната милиција на ДНР, Едуард Басурин, го негираше тоа.

“Дали слушна?” Ништо не сум слушнал“, пренесува Телеграмскиот канал „Донбас решава“, повикувајќи се на Басурин.

Се посочува дека состојбата во градот е мирна, не се слушаат сирени и не се гледа чад.

Во моментов половина од армијата на вооружените сили на Украина се наоѓа во Донбас. Западните земји пумпаат оружје во Украина и испраќаат воени инструктори, што директно ги прекршува договорите од Минск и негативно се одразува на ситуацијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Копаат ровови за гробници, полицијата секој ден…

Масовните гробници кои во последните неколку дена…

Кулеба се пофали: Пристигнува ново тешко оружје…

Украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба…

(Видео) Русите направија “пепел”: Штаб на украинската…

Главниот штаб на украинската армија во Дњепропетровск…

Османи кон Кулеба: Македонците како никој друг…

Русија не само што ја мрази соседната…

Убиени 250 “нацисти”, уништени тенкови и ракетни…

93-ти ден од специјалната операција на Руската…