ЕКСТРЕМНА РЕТКОСТ: Откриен 66 милиони години стар и совршено сочуван ембрион од диносаурус

t

Фосил на неизведено јајце од диносаурус, совршено презервирано, фрла повеќе светлина врз врските меѓу диносаурусите и птиците.

Фосилот стар 70 милиони години го зачувл ембрионскиот скелет на диносаурус овирапторид, наречен Бебе Џинглијанг по Кинескиот музеј каде што се наоѓа фосилот.

Коските на бебињата диносауруси се мали и кревки и многу ретко се зачувуваат како фосили, што го прави ова многу ретко откритие, изјавила Дарла Зеленицки, вонреден професор на Катедрата за геонауки на Универзитетот во Калгари во Канада.

„Тоа е неверојатен примерок… 25 години работам на јајца од диносаурус и сè уште не сум видел ништо слично“, вели Зеленицки, коавтор на студијата објавена во списанието iScience.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грчкиот премиер збесна откако Велика Британија ненадејно…

Атина изрази „навреденост“ од премиерот Риши Сунак…

Диносаурусите сè уште постојат на други планети,…

Диносаурусите можеби биле изумрени пред повеќе од…

Телеграф: Музеј во Обединетото Кралство прогласи римски…

Елагабалус, наводно, ќе се нарекува „таа“, бидејќи…

Шатаукуа Мултимедијален настан во Музејот на Град…

Во Музејот на Град Скопје вечер првпат…

Белгија отвори „Музеј на размислување“

Универзитетот на Гент, Белгија, отвори нов научен…