Го испратија со македонското сонце, емотивен говор на ќерката на Аки: „Бегај, тато, оти им е досадно горе без тебе“

t

Аки Ракимовски последен пат беше испратен во загрепски Мирогој. На погребот се собраа бројни пријатели и колеги и членови на семејството.

Емотивниот говор на неговата ќерка Дина расплака многумина.

„Во една прилика рече дека е лесно да се биде висок, но тешко е да се биде голем, голем човек“, рече низ солзи Дина.

“Ти благодарам тато што ме научи дека човекот е мал под ѕвездите. Ајде бегај, така ми кажа, бегај ќерко. Бегај тато, бидејќи горе им е досадно без тебе. И знај само ти, тато, и никој како тебе“, рече таа.

„Те сакам тато“, го заврши својот говор.

Потоа започна песната I Did It My Way.

Многу хрватски музичари дојдоа за последен пат да се простат од Аки. „Нашата улица е тажна откако не си тука… Затоа што тажната песна ја пеат оние што остануваат“, пишува пред бината покрај фотографијата на Аки. Ова се стихови од песната Парни Ваљак, Моја песна е лагана.

Аки Рахимовски почина на 67-годишна возраст. Легендата на екс-ју рок сцената роднините го испратија со македонското знаме.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЦУК: Нема активни пожари, 12 изгаснати во…

Нема активни пожари во земјава, а 12…

(Видео) Облак од чад над нуклеарката во…

Ројтерс пишува дека генералниот секретар на Обединетите…

(Видео) Му пукнал филмот: Не му давале…

Вистинска драма како од холивудски филм се…

Шредер го тужи парламентот поради одземени привилегии

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер го тужи…

Биле во автомобил, а соседот со пиштол…

На 09.08.2022 во 15.00 часот во Полициска…