Објавено на:

Емотивно интервју на украинската прва дама: Првиот ден од војната нè однесоа во бункер на доверлива локација

t

Сопругата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Олена Зеленска, во интервју за „Фајненшл тајмс“ проговори за нивната прва реакција на почетокот на руската специјална операција.
Според неа, кога се разбудила, Зеленски веќе носел костум и вратоврска.

„Кога прашала што се случува, тој одговори: „Започна“, се вели во написот.

Зеленска брзо ја спакувала торбата и се сокрила во бункер, пред да биде однесена на место чија локација е доверлива.


Русија спроведува специјална воена операција во Украина. Нејзината цел Владимир Путин ја нарече заштита на луѓето кои осум години биле подложени на малтретирање и геноцид од режимот во Киев. За ова, според него, се планира да се изврши „демилитаризација и денацификација на Украина“, да се изведат пред лицето на правдата сите воени злосторници одговорни за крвавите злосторства врз цивилите во Донбас.

Владимир Путин, на прес-пристап по состанокот на Државниот совет, тој рече дека Русија никогаш не ги одбила преговорите со Украина, а властите во Киев сами си го забраниле тоа „што изгледа малку необично, па дури и чудно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Камала Харис најави нова помош за Украина…

Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави…

Украина и Молдавија ги почнуваат пристапните преговори…

Амбасадорите на земјите-членки на Европската Унија постигнаа…

Предлозите на Путин за мир во Украина…

Лидерите на Г7 не разговараа за предлозите…

Володин: Конференцијата во Швајцарија нема никаква смисла,…

Одреден број пратеници на украинската Врховна рада…

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…